Зручність накопичень в НПФ
Учасник НПФ здійснює платежі невеликих розмірів на єдиний рахунок, заключивши два контракти: на внески і на виплати. Такі невеликі і регулярні платежі не порушують баланс сімейного бюджету як, наприклад, страхові премії або разове відкриття пенсійного депозиту з поповненням. Накопичення в НПФ як фінансова послуга забезпечує простоту, комфорт і надійність за рахунок високого рівня диверсифікації і помірно-консервативної стратегії. Це відповідає цивілізованому поділу праці, який склався в розвинених країнах, де фінансова грамотність населення в середньому вище ніж в Україні.
Разом з тим окремі потенційні учасники НПФ вважають, що самостійні накопичення без участі в НПФ є більш ефективними. Фінансисти стверджують, що вони самостійно ефективно управляють своїми накопиченнями завдяки розподілу доходів між банківськими рахунками через інтернет-банкінг. Вони обирають банк для відкриття депозиту з оптимальним рівнем ризику і уникають витрат на послуги КУА і адміністратора. Особи, які не є фінансистами, можуть чинити так само, але менш професійно. Отже, один «плюс» у самостійних накопичень існує - доходність може бути вищою. Але в іншому у самостійних накопичень «мінуси» як для фінансистів так і не фінансистів, включаючи можливість використання грошей на форс-мажорні витрати.
ЯК УЧАСТЬ В НПФ МІНІМІЗУЄ ЗУСИЛЛЯ ТА ВИТРАТИ НА УПРАВЛІННЯ ГРОШИМА?
-
Для відкриття депозиту більшість банків вимагає присутності фізичної особи в банку на підписанні договору. Це зумовлює витрати часу та необхідності відлучатися з роботи. Тільки поповнення банківського вкладу можливо здійснювати дистанційно.
-
Ймовірність, що вкладник відкриє для себе 4-5 цільових пенсійних депозитів (диверсифікація 20-25%), незначна. Більшість відкриває 2-3 депозити (диверсифікація 33-50%) у банках, які вважаються надійними на поточний момент. Тобто рівень надійності самостійних банківських вкладень з позицій несистематичних ризиків низький. У порівнянні рівень цільової диверсифікації НПФ «Турбота» становить 3-5%. Самостійне досягнення такого рівня призведе до суттєвих витрат на управління.
-
Фінансовий стан банків змінюється з часом. Якщо він швидко погіршиться, вкладник може не дізнатись про це, оскільки вірогідніше не слідкує за квартальною звітністю банків. Тоді як фахівці КУА проводять квартальний моніторинг банків та при необхідності оперативно реагують шляхом перевкладання коштів на депозити в більш успішних банках. Навіть, якщо фінансист готовий проводити моніторинг фінансового стану банків, це однозначно недоцільні витрати власного часу. Особливо це стосується перших років накопичення, коли виграш в доходності не виправдовує понесені витрати часу на самостійне управління. Адже зміна банку і розміщення нового депозиту передбачає витрати часу інвестора на моніторинг, управління і безпосередню присутність при відкритті нового банківського рахунку.
-
Якщо вкладник придбає облігації в портфель пенсійних активів, він заплатить торгову комісію за угоду таку ж як фонд, хоча придбає меншу кількість облігацій ніж фонд. При цьому у фонді комісійні витрати поділяться між усіма учасниками, а самостійний інвестор сплатить їх одноосібно. Отже, ефективність таких інвестицій є нижчою ніж в НПФ. Операції з цінними паперами у приватного інвестора більш витратні також за рахунок вищих питомих витрат на зберігання цінних паперів і сплату податку на доходи з фізичних осіб після закриття угод. Тоді як НПФ не є платником податку з доходів від операцій з цінними паперами. Акумулювання несплачених податків робить інвестиції фонду з часом більш ефективними у порівнянні із самостійним інвестуванням.
МИ НАГОЛОШУЄМО, що самостійне управління портфелем власних інвестицій недоступне для більшості людей, навіть з економічною освітою, оскільки їх фах знаходиться за межами фінансових інвестицій. Тому апеляція до самостійного пенсійного накопичення є ні чим іншим як відкладанням думок про добробут у старості і небажанням серйозного ставлення до цієї стратегічної проблеми. Адже зручнішого і надійнішого інструменту пенсійного накопичення ніж НПФ світ поки не вигадав.
- Анонси
-
- Новини
-
|